UFC CARTES DES PPV & SHOWS SPECIAUX 2017 (12+27)

By
UFC CARTES DES PPV & SHOWS SPECIAUX 2017 (12+27)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 103 RODRIGUEZ VS PENN (15 janvier 2017) Phoenix, Arizona (Talking Stick Resort Arena)    
1 CYRIL ASKER VS DMITRI SMOLIAKOV Heavyweight  
2 JOACHIM CHRISTENSEN VS BOJAN MIHAJLOVIC Light Heavyweight  
3 WALT HARRIS VS CHASE SHERMAN Heavyweight  
4 NINA ANSAROFF VS JOCELYN JONES-LYBARGER Women’s Strawweight  
5 TONY MARTIN VS ALEX WHITE Lightweight  
6 OLEKSIY OLIYNYK VS VIKTOR PESTA Heavyweight  
7 AUGUSTO MENES VS FRANKIE SAENZ Bantamweight  
8 DRAKKAR KLOSE VS DEVIN POWELL Lightweight  
9 SERGIO PETTIS VS JOHN MORAGA Flyweight  
10 BEN SAUNDERS VS COURT MCGEE Welterweight  
11 JOE LAUZON VS MARCIN HELD Lightweight  
12 YAIR RODRIGUEZ VS BJ PENN Featherweight  
  UFC ON FOX 23 SHEVCHENKO VS PENA (28 janvier 2017) Denver, Colorado (Pepsi Center)    
1 JASON GONZALEZ VS JC COTTRELL Lightweight  
2 ALEXANDRE PANTOJA VS ERIC SHELTON Flyweight  
3 MARCOS ROGERIO DE LIMA VS JEREMY KIMBALL Catchweight (209.5 lb)  
4 ERIC SPICELY VS ALESSIO DI CHIRICO Middleweight  
5 JORDAN JOHNSON VS HENRIQUE DA SILVA Light Heavyweight  
6 LI JINGLIANG VS BOBBY NASH Welterweight  
7 RAPHAEL ASSUNCAO VS ALJAMAIN STERLING Bantamweight  
8 SAM ALVEY VS NATE MARQUARDT Middleweight  
9 JASON KNIGHT VS ALEX CACERES Featherweight  
10 FRANCIS NGANNOU VS ANDREI ARLOVSKI Heavyweight  
11 JORGE MASVIDAL VS DONALD CERRONE Welterweight  
12 VALENTINA SHEVCHENKO VS JULIANNA PENA Women’s Bantamweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 104 BERMUDEZ VS THE KOREAN ZOMBIE (4 février 2017) Houston, Texas (Toyota Center)    
1 KHALIL ROUNTREE VS DANIEL JOLLY Light Heavyweight  
2 NIKO PRICE VS ALEX MORONO Welterweight  
3 TECIA TORRES VS BEC RAWLINGS Catchwweight (117.5 lb)  
4 RICARDO RAMOS VS MICHINORI TANAKA Bantamweight  
5 CHAS SKELLY VS CHRIS GRUETZEMACHER Featherweight  
6 CURTIS BLAYDES VS ADAM MILSTEAD Heavyweight  
7 JESSICA ANDRADE VS ANGELA HILL Women’s Strawweight  
8 MARCEL FORTUNA VS ANTHONY HAMILTON Heavyweight  
9 VOLKAN OEZDEMIR VS OVINCE SAINT PREUX Light Heavyweight  
10 JAMES VICK VS ABEL TRUJILLO Lightweight  
11 FELICE HERRIG VS ALEXA GRASSO Women’s Strawweight  
12 CHAN SUNG JUNG VS DENNIS BERMUDEZ Featherweight  
  UFC 208 HOLM VS DE RANDAMIE (11 février 2017) Brooklyn, New York (Barclays Center)    
1 RYAN LAFLARE VS ROAN CARNEIRO Welterweight  
2 RICK GLENN VS PHILLIPE NOVER Featherweight  
3 ISLAM MAKHACHEV VS NIK LENTZ Lightweight
4 WILSON REIS VS ULKA SASAKI Flyweight
5 BELAL MUHAMMAD VS RANDY BROWN Welterweight
6 DUSTIN POIRIER VS JIM MILLER Lightweight
7 GLOVER TEIXEIRA VS JARED CANNONIER Light Heavyweight  
8 RONALDO SOUZA VS TIM BOETSCH Middleweight
9 ANDERSON SILVA VS DEREK BRUNSON Middleweight
10 HOLLY HOLM VS GERMAINE DE RANDAMIE (mise en circulation du titre) UFC Women’s Featherweight Championship
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 105 LEWIS VS BROWNE (19 février 2017) Halifax, Canada (Scotiabank Centre)    
1 GERALD MEERSCHAERT VS RYAN JANES Middleweight  
2 THIAGO SANTOS VS JACK MARSHMAN Middleweight  
3 AIEMANN ZAHABI VS REGINALDO VIEIRA Bantamweight  
4 RANDA MARKOS VS CARLA ESPARZA Women’s Strawweight  
5 SANTIAGO PONZINIBBIO VS NORDINE TALEB Welterweight  
6 PAUL FELDER VS ALESSANDRO RICCI Lightweight  
7 SARA MCMANN VS GINA MAZANY Women’s Catchweight (139.5 lb)  
8 ELIAS THEODOROU VS CEZAR FERREIRA Middleweight  
9 GAVIN TUCKER VS SAM SICILIA Featherweight  
10 JOHNY HENDRICKS VS HECTOR LOMBARD Middleweight  
11 DERRICK LEWIS VS TRAVIS BROWNE Heavyweight  
  UFC 209 WOODLEY VS THOMPSON II (4 mars 2017) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 ALBERT MORALES VS ANDRE SOUKHAMTHATH Bantamweight  
2 TYSON PEDRO VS PAUL CRAIG Light Heavyweight  
3 MARK GODBEER VS DANIEL SPITZ Heavyweight  
4 IURI ALCANTARA VS LUKE SANDERS Bantamweight  
5 DARREN ELKINS VS MIRSAD BEKTIC Featherweight  
6 MARCIN TYBURA VS LUIS HENRIQUE Heavyweight  
7 ALISTAIR OVEREEM VS MARK HUNT Heavyweight  
8 CYNTHIA CALVILLO VS AMANDA COOPER Women’s Strawweight  
9 DAN KELLY VS RASHAD EVANS Middleweight  
10 DAVID TEYMUR VS LANDO VANNATA Lightweight  
11 TYRON WOODLEY © VS STEPHEN THOMPSON (II) UFC Welterweight Championship *Revanche de l’UFC 205 (Novembre 2016)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 106 BELFORT VS GASTELUM (11 mars 2017) Fortaleza, Brésil (Centro de Formaçao Olimpica do Nordeste)    
1 PAULO HENRIQUE COSTA VS GARRETH MCLELLAN Middleweight  
2 JEREMY KENNEDY VS RONY JASON Featherweight  
3 MICHEL PRAZERES VS JOSH BURKMAN Lightweight  
4 JOE SOTO VS RANI YAHYA Bantamweight  
5 SERGIO MORAES VS DAVI RAMOS Welterweight  
6 KEVIN LEE VS FRANCISCO TRINALDO Lightweight  
7 ALEX OLIVEIRA VS TIM MEANS Welterweight  
8 MARION RENEAU VS BETHE CORREIA Women’s Bantamweight  
9 RAY BORG VS JUSSIER FORMIGA Flyweight  
10 EDSON BARBOZA VS BENEIL DARIUSH Lightweight  
11 MAURICIO RUA VS GIAN VILLANTE Light Heavyweight  
12 KELVIN GASTELUM VS VITOR BELFORT Middleweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 107 MANUWA VS ANDERSON (18 mars 2017) Londres, Angleterre (02 Arena)    
1 LINA LANSBERG VS VERONICA MACEDO Women’s Bantamweight  
2 BRADLEY SCOTT VS SCOTT ASKHAM Middleweight  
3 MARC DIAKIESE VS TEEMU PACKALEN Lightweight  
4 LEON EDWARDS VS VICENTE LUQUE Welterweight  
5 TIMOTHY JOHNSON VS DANIEL OMIELANCZUK Heavyweight  
6 FRANCIMAR BARROSO VS DARREN STEWART Light Heavyweight  
7 JOSEPH DUFFY VS REZA MADADI Lightweight  
8 ARNOLD ALLEN VS MAKWAN AMIRKHANI Featherweight  
9 MARLON VERA VS BRAD PICKETT Catchweight (140 lb)  
10 GUNNAR NELSON VS ALAN JOUBAN Welterweight  
11 JIMI MANUWA VS COREY ANDERSON Light Heavyweight  
  UFC 210 CORMIER VS JOHNSON II (8 avril 2017) Buffalo, New York (KeyBank Center)    
1 MAGOMED BIBULATOV vs JENEL LAUSA Flyweight  
2 KATLYN CHOOKAGIAN VS IRENE ALDANA Women’s Bantamweight  
3 DESMOND GREEN VS JOSH EMMETT Lightweight  
4 GREGOR GILLESPIE VS ANDREW HOLBROOK Lightweight  
5 PATRICK CUMMINS VS JAN BLACHOWICZ Light Heavyweight  
6 SHANE BURGOS VS CHARLES ROSA Featherweight  
7 KAMARU USMAN VS SEAN STRICKLAND Welterweight  
8 MYLES JURY VS MIKE DE LA TORRE Featherweight  
9 CHARLES OLIVEIRA VS WILL BROOKS Lightweight  
10 THIAGO ALVES VS PATRICK CÔTÉ Lightweight  
11 CYNTHIA CALVILLO VS PEARL GONZALEZ Women’s Strawweight  
12 GEGARD MOUSASI VS CHRIS WEIDMAN Middleweight  
13 DANIEL CORMIER © VS ANTHONY JOHNSON (II) UFC Light Heavyweight Championship *Revanche de l’UFC 187 (Mai 2015)
  UFC ON FOX 24 JOHNSON VS REIS (15 avril 2017) Kansas City, Missouri (Sprint Center)    
1 KETLEN VIEIRA VS ASHLEE EVVANS-SMITH Women’s Bantamweight  
2 ZAK CUMMINGS VS NATHAN COY Welterweight  
3 ANTHONY SMITH VS ANDREW SANCHEZ Middleweight  
4 DEVIN CLARK VS JAKE COLLIER Light Heavyweight  
5 ALJAMAIN STERLING VS AUGUSTO MENDES Bantamweight  
6 TIM ELLIOTT VS LOUIS SMOLKA Flyweight  
7 RASHID MAGOMEDOV VS BOBBY GREEN Lightweight  
8 TOM DUQUESNOY VS PATRICK WILLIAMS Bantamweight  
9 ALEXANDER VOLKOV VS ROY NELSON Heavyweight  
10 RENATO MOICANO VS JEREMY STEPHENS Featherweight  
11 ROBERT WHITTAKER VS RONALDO SOUZA Middleweight  
12 ROSE NAMAJUNAS VS MICHELLE WATERSON Women’s Strawweight  
13 DEMETRIOUS JOHNSON © VS WILSON REIS UFC Flyweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 108 SWANSON VS LOBOV (22 avril 2017) Nashville, Tennessee (Bridgestone Arena)    
1 HECTOR SANDOVAL VS MATT SCHNELL Flyweight  
2 BRYAN BARBERENA VS JOE PROCTOR Welterweight  
3 ALEXIS DAVIS VS CINDY DANDOIS Women’s Bantamweight  
4 DANIELLE TAYLOR VS JESSICA PENNE Women’s Strawweight  
5 SCOTT HOLTZMAN VS MICHAEL MCBRIDE Lightweight  
6 BRANDON MORENO VS DUSTIN ORTIZ Flyweight  
7 THALES LEITES VS SAM ALVEY Middleweight  
8 MIKE PERRY VS JAKE ELLENBERGER Welterweight  
9 STEVIE RAY VS JOE LAUZON Lightweight  
10 JOHN DODSON VS EDDIE WINELAND Bantamweight  
11 OVINCE SAINT PREUX VS MARCOS ROGERIO DE LIMA Catchweight (210 lb)  
12 AL IAQUINTA VS DIEGO SANCHEZ Lightweight  
13 CUB SWANSON VS ARTEM LOBOV Featherweight  
  UFC 211 MIOCIC VS DOS SANTOS II (13 mai 2017) Dallas, Texas (American Airlines Center)    
1 GADZHIMURAD ANTIGULOV VS JOACHIM CHRISTENSEN Light Heavyweight  
2 ENRIQUE BARZOLA VS GABRIEL BENITEZ Featherweight  
3 CORTNEY CASEY VS JESSICA AGUILAR Women’s Strawweight  
4 JAMES VICK VS MARCO POLO REYES Lightweight  
5 CHASE SHERMAN VS RASHAD COULTER Heavyweight  
6 JASON KNIGHT VS CHAS SKELLY Featherweight  
7 EDDIE ALVAREZ VS DUSTIN POIRIER Lightweight  
8 DAVE BRANCH VS KRZYSTOF JOTKO Middleweight  
9 FRANKIE EDGAR VS YAIR RODRIGUEZ Featherweight  
10 DEMIAN MAIA VS JORGE MASVIDAL Welterweight  
11 JOANNA JEDRZEJCZYK © VS JESSICA ANDRADE UFC Women’s Strawweight Championship  
12 STIPE MIOCIC © VS JUNIOR DOS SANTOS (II) UFC Heavyweight Championship *Revanche de l’UFC On Fox 13 (Décembre 2014)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 109 GUSTAFSSON VS TEIXEIRA (28 mai 2017) Stockholm, Suède (Ericsson Globe)    
1 DAMIR HADZOVIC VS MARCIN HELD Lightweight  
2 DARREN TILL VS JESSIN AYARI Catchweight (176 lb)  
3 BOJAN VELICKOVIC VS NICHOLAS MUSOKE Welterweight  
4 JOAQUIM SILVA VS REZA MADADI Lightweight  
5 TREVOR SMITH VS CHRIS CAMOZZI Middleweight  
6 PEDRO MUNHOZ VS DAMIAN STASIAK Bantamweight  
7 JACK HERMANSSON VS ALEX NICHOLSON Middleweight  
8 NORDINE TALEB VS OLIVER ENKAMP Welterweight  
9 OMARI AKHMEDOV VS ABDUL RAZAK ALHASSAN Welterweight  
10 PETER SOBOTTA VS BEN SAUNDERS Welterweight  
11 VOLKAN OEZDEMIR VS MISHA CIRKUNOV Light Heavyweight  
12 ALEXANDER GUSTAFSSON VS GLOVER TEIXEIRA Light Heavyweight  
  UFC 212 ALDO VS HOLLOWAY (3 juin 2017) Rio de Janeiro, Brésil (Jeunesse Arena)    
1 DEIVESON FIGUEIREDO VS MARCO BELTRAN Flyweight  
2 LUAN CHAGAS VS JIM WALLHEAD Welterweight  
3 VIVIANE PEREIRA VS JAMIE MOYLE Women’s Strawweight  
4 BRIAN KELLEHER VS IURI ALCANTARA Bantamweight  
5 MATTHEW LOPEZ VS JOHNNY EDUARDO Bantamweight  
6 ANTONIO CARLOS JUNIOR VS ERIC SPICELY Middleweight  
7 RAPHAEL ASSUNCAO VS MARLON MORAES Bantamweight  
8 YANCY MEDEIROS VS ERICK SILVA Welterweight  
9 PAULO BORRACHINHA VS OLUWALE BAMGBOSE Middleweight  
10 VITOR BELFORT VS NATE MARQUARDT Middleweight  
11 CLAUDIA GADELHA VS KAROLINA KOWALKIEWICZ Women’s Strawweight  
12 JOSE ALDO © VS MAX HOLLOWAY © (unification) UFC Featherweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 110 LEWIS VS HUNT (11 juin 2017) Auckland, Nouvelle Zélande (Vector Arena)    
1 JJ ALDRICH VS CHAN-MI JEON Catchweight (118 lb)  
2 ZAK OTTOW VS KIICHI KUNIMOTO VS ZAK OTTOW Welterweight  
3 JOHN MORAGA VS ASHKAN MOKHTARIAN Flyweight  
4 LUKE JUMEAU VS DOMINIQUE STEELE Welterweight  
5 VINC PICHEL VS DAMIEN BROWN Lightweight  
6 ALEXANDER VOLKANOVSKI VS MIZUTO HIROTA Featherweight  
7 BEN NGUYEN VS TIM ELLIOTT Flyweight  
8 ION CUTELABA VS HENRIQUE DA SILVA Light Heavyweight  
9 DAN HOOKER VS ROSS PEARSON Lightweight  
10 DEREK BRUNSON VS DAN KELLY Middleweight  
11 MARK HUNT VS DERRICK LEWIS Heavyweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 111 HOLM VS CORREIA (17 juin 2017) Kallang, Singapour (Singapore Indoor Stadium)    
1 LUCIE PUDLLOVA VS JI YEON KIM Women’s Bantamweight  
2 NAOKI INOUE VS CARLS JOHN DE TOMAS Catchweight (131 lb)  
3 RUSSELL DOANE VS HWAN HO KWAK Bantamweight  
4 LI JINGLIANG VS FRANK CAMACHO Welterweight  
5 ULKA SASAKI VS JUSTIN SCOGGINS Flyweight  
6 ALEX CACERES VS ROLANDO DY Featherweight  
7 WALT HARRIS VS CYRIL ASKER Heavyweight  
8 JON TUCK VS TAKANORI GOMI Lightweight  
9 RAFAEL DOS ANJOS VS TAREC SAFFIEDINE Welterweight  
10 COLBY COVINGTON VS DONG HYUN KIM Welterweight  
11 MARCIN TYBURA VS ANDREI ARLOVSKI Heavyweight  
12 HOLLY HOLM VS BETHE CORREIA Women’s Bantamweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 112 CHIESA VS LEE (25 juin 2017) Oklahoma City, Oklahoma (Chesapeake Energy Arena)    
1 JEREMY KIMBALL VS JOSH STANSBURY Light Heavyweight  
2 TONY MARTIN VS JOHNNY CASE Lightweight  
3 JARED GORDON VS MICHEL QUINONES Catchweight (145 lb)  
4 DARRELL HORCHER VS DEVIN POWELL Lightweight  
5 CARLA ESPARZA VS MARYNA MOROZ Women’s Strawweight  
6 MARVIN VETTORI VS VITOR MIRANDA Middleweight  
7 CLAY GUIDA VS ERIK KOCH Lightweight  
8 DENNIS SIVER VS BJ PENN Featherweight  
9 TIM MEANS VS ALEX GARCIA Welterweight  
10 DOMINICK REYES VS JOACHIM CHRISTENSEN Light Heavyweight  
11 FELICE HERRIG VS JUSTINE KISH Women’s Strawweight  
12 TIM BOETSCH VS JOHNNY HENDRICKS Catchweight (188 lb)  
13 KEVIN LEE VS MICHAEL CHIESA Lightweight  
  THE ULTIMATE FIGHTER 25 REDEMPTION – FINALE (7 juillet 2017) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 GRAY MAYNARD VS TERUTO ISHIHARA Featherweight  
2 TECIA TORRES VS JULIANNA LIMA Women’s Strawweight  
3 CB DOLLAWAY VS ED HERMAN Light Heavyweight  
4 JAMES KRAUSE VS TOM GALLICCHIO Welterweight  
5 ANGELA HILL VS ASHLEY YODER Women’s Strawweight  
6 JORDAN JOHNSON VS MARCEL FORTUNA Light Heavyweight  
7 BRAD TAVARES VS ELIAS THEODOROU Middleweight  
8 JARED CANNONIER VS NICK ROEHRICK Light Heavyweight  
9 DRAKKAR KLOSE VS MARC DIAKIESE Lightweight  
10 JESSE TAYLOR VS DHIEGO LIMA TUF 25 Welterweight Finale  
11 JUSTIN GAETHJE VS MICHAEL JOHNSON Lightweight  
  UFC 213 ROMERO VS WHITTAKER (8 juillet 2017) Paradise, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 TREVIN GILES VS JAMES BOCHNOVIC Light Heavyweight  
2 CODY STAMANN VS TERRION WARE Featherweight  
3 BELAL MUHAMMAD VS JORDAN MEIN Welterweight  
4 THIAGO SANTOS VS GERALD MEERSCHAERT Middleweight  
5 CHAD LAPRISE VS BRIAN CAMOZZI Welterweight  
6 OLEKSIY OLIYNYK VS TRAVIS BROWNE Heavyweight  
7 ROB FONT VS DOUGLAS SILVA DE ANDRADE Bantamweight  
8 ANTHONY PETTIS VS JIM MILLER Lightweight  
9 CURTIS BLAYDES VS DANIEL OMIELANCZUK Heavyweight  
10 ALISTAIR OVEREEM VS FABRICIO WERDUM (III) Heavyweight *La belle après le Pride en 2006 et le SF en 2011.
11 ROBERT WHITTAKER VS YOEL ROMERO (mise en place d’un titre interim pour indisponibilité de M.Bisping) Interim UFC Middleweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 113 NELSON VS PONZINIBBIO (16 juillet 2017) Glasgow, Écosse (The SSE Hydro)    
1 LESLIE SMITH VS AMANDA LEMOS Women’s Bantamweight  
2 BRETT JOHNS VS MITCH GAGNON Bantamweight  
3 DANNY HENRY VS DANIEL TEYMUR Lightweight  
4 GALORE BOFANDO VS CHARLIE WARD Welterweight  
5 ALEXANDRE PANTOJA VS NEIL SEERY Flyweight  
6 DANNY ROBERTS VS BOBBY NASH Welterweight  
7 JUSTIN WILLIS VS JAMES MULHERON Heavyweight  
8 KHALIL ROUNTREE VS PAUL CRAIG Light Heavyweight  
9 JACK MARSHMAN VS RYAN JANES Middleweight  
10 PAUL FELDER VS STEVIE RAY Lightweight  
11 CYNTHIA CALVILLO VS JOANNE CALDERWOOD Catchweight (118 lb)  
12 SANTIAGO PONZINIBBIO VS GUNNAR NELSON Welterweight  
  UFC ON FOX 25 WEIDMAN VS GASTELUM (22 juillet 2017) Uniondale, New York (Nassau Veterans Memorial Coliseum)    
1 CHRIS WADE VS FRANKIE PEREZ Lightweight  
2 SHANE BURGOS VS GODOFREDO PEPEY Featherweight  
3 JUNIOR ALBINI VS TIMOTHY JOHNSON Heavyweight  
4 MARLON VERA VS BRIAN KELLEHER Bantamweight  
5 JEREMY KENNEDY VS KYLE BOCHNIAK Featherweight  
6 CHASE SHERMAN VS DAMIAN GRABOWKI Heavyweight  
7 ALEX OLIVEIRA VS RYAN LAFLARE Welterweight  
8 ERYK ANDERS VS RAFAEL NATAL Middleweight  
9 ELIZEU ZALESKI DOS SANTOS VS LYMAN GOOD Welterweight  
10 JIMMIE RIVERA VS THOMAS ALMEIDA Bantamweight  
11 PATRICK CUMMINS VS GIAN VILLANTE Light Heavyweight  
12 DARREN ELKINS VS DENNIS BERMUDEZ Featherweight  
13 CHRIS WEIDMAN VS KELVIN GASTELUM Middleweight  
  UFC 214 CORMIER VS JONES 2 (29 juillet 2017) Anaheim, Californie (Honda Center)    
1 DREW DOBER VS JOSH BURKMAN Lightweight  
2 JARRED BROOKS VS ERIC SHELTON Flyweight  
3 ALEXANDRA ALBU VS KAILIN CURRAN Women’s Strawweight  
4 CALVIN KATTAR VS ANDRE FILI Featherweight  
5 BRIAN ORTEGA VS RENATO MOICANO Featherweight  
6 ALJAMAIN STERLING VS RENAN BARAO Catchweight (140 lb)  
7 RICARDO LAMAS VS JASON KNIGHT Featherweight  
8 VOLKAN OEZDEMIR VS JIMI MANUWA Light Heavyweight  
9 ROBBIE LAWLER VS DONALD CERRONE Welterweight  
10 CRISTINA « CYBORG » JUSTINO VS TONYA EVINGER (titre vacant) UFC Women’s Featherweight Championship  
11 TYRON WOODLEY © VS DEMIAN MAIA UFC Welterweight Championship  
12 DANIEL CORMIER © VS JON JONES (II) UFC Light Heavyweight Championship *Revanche de l’UFC 182 (Janvier 2015)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 114 PETTIS VS MORENO (5 août 2017) Mexico City, Mexique (Arena Ciudad de Mexico)    
1 JORDAN RINALDI VS ALVARO HERRERA Lightweight  
2 JOSEPH MORALES VS ROBERTO SANCHEZ Flyweight  
3 JOSE ALBERTO QUINONEZ VS DIEGO RIVAS Bantamweight  
4 RANI YAHYA VS HENRY BRIONES Bantamweight  
5 DUSTIN ORTIZ VS HECTOR SANDOVAL Flyweight  
6 JACK HERMANSSON VS BRAD SCOTT Middleweight  
7 ALEJANDRO PEREZ VS ANDRE SOUKHAMTHATH Bantamweight  
8 SAM ALVEY VS RASHAD EVANS Middleweight  
9 HUMBERTO BANDENAY VS MARTIN BRAVO Featherweight  
10 NIKO PRICE VS ALAN JOUBAN Welterweight  
11 ALEXA GRASSO VS RANDA MARKOS Catchweight (119 lb)  
12 SERGIO PETTIS VS BRANDON MORENO Flyweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 115 STRUVE VS VOLKOV (2 septembre 2017) Rotterdam, Pays-Bas (Ahoy Rotterdam)    
1 THIBAULT GOUTI VS ANDREW HOLBROOK Lightweight  
2 ABDUL-KERIM EDLLOV VS BOJAN MIHAJLOVIC Light Heavyweight  
3 ZABIT MAGOMEDSHARIPOV VS MIKE SANTIAGO Featherweight  
4 ALEKSANDAR RAKIC VS FRANCIMAR BARROSO Light Heavyweight  
5 RUSTAM KHABILOV VS DESMOND GREEN Lightweight  
6 MICHEL PRAZERES VS MADS BURNELL Catchweight (159 lb)  
7 MAIRBEK TAISUMOV VS FELIPE SILVA Lightweight  
8 DARREN TILL VS BOJAN VELICKOVIC Welterweight  
9 LEON EDWARDS VS BRYAN BARBERENA Welterweight  
10 MARION RENEAU VS TALITA DE OLIVEIRA Women’s Bantamweight  
11 SIYAR BAHADURZADA VS ROB WILKINSON Middleweight  
12 ALEXANDER VOLKOV VS STEFAN STRUVE Heavyweight  
  UFC 215 NUNES VS SHEVCHENKO 2 (9 septembre 2017) Edmonton, Alberta, Canada (Rogers Place)    
1 KAJAN JOHNSON VS ADRIANO MARTINS Lightweight  
2 ARJAN BHULLAR VS LUIS HENRIQUE Heavyweight  
3 ALEX WHITE VS MITCH CLARKE Lightweight  
4 RICK GLENN VS GAVIN TUCKER Featherweight  
5 SARAH MORAS VS ASHLEE EVANS-SMITH Women’s Bantamweight  
6 KETLEN VIEIRA VS SARA MCMANN Women’s Bantamweight  
7 JEREMY STEPHENS VS GILBERT MELENDEZ Featherweight  
8 ILIR LATIFI VS TYSON PEDRO Light Heavyweight  
9 HENRY CEJUDO VS WILSON REIS Flyweight  
10 RAFAEL DOS ANJOS VS NEIL MAGNY Welterweight  
11 AMANDA NUNES © VS VALENTINA SHEVCHENKO (II) UFC Women’s Bantamweight Championship *Revanche de l’UFC 196 (Mars 2016)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 116 ROCKHOLD VS BRANCH (16 septembre 2017) Pittsburgh, Pennsylvanie (PPG Paints Arena)    
1 GILBERT BURNS VS JASON SAGGO Lightweight  
2 URIAH HALL VS KRZYSZTOF JOTKO Middleweight  
3 DANIEL SPLITZ VS ANTHONY HAMILTON Heavyweight  
4 OLIVIER AUBIN-MERCIER VS TONY MARTIN Lightweight  
5 JUSTIN LEDET VS ZU ANYANWU Heavyweight  
6 KAMARU USMAN VS SERGIO MORAES Welterweight  
7 GREGOR GILLESPIE VS JASON GONZALEZ Lightweight  
8 ANTHONY SMITH VS HECTOR LOMBARD Middleweight  
9 MIKE PERRY VS ALEX REYES Welterweight  
10 LUKE ROCKHOLD VS DAVE BRANCH Middleweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 117 SAINT PREUX VS OKAMI (23 septembre 2017) Saitama, Japon (Saitama Super Arena)    
1 DAICHI ABE VS HYUN GYU LIM Welterweight  
2 SHINSHO ANZAI VS LUKE JUMEAU Welterweight  
3 SYURI KONDO VS CHAN-MI JEON Women’s Strawweight  
4 KEITA NAKAMURA VS ALEX MORONO Welterweight  
5 JUSSIER FORMIGA VS ULKA SASAKI Flyweight  
6 TERUTO ISHIHARA VS ROLANDO DY Featherweight  
7 GÖKHAN SAKI VS HENRIQUE DA SILVA Light Heavyweight  
8 DONG HYUN KIM VS TAKANORI GOMI Lightweight  
9 JESSICA ANDRADE VS CLAUDIA GADELHA Women’s Strawweight  
10 OVINCE SAINT PREUX VS YUSHIN OKAMI Light Heavyweight  
  UFC 216 FERGUSON VS LEE (7 octobre 2017) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 BRAD TAVARES VS THALES LEITES Middleweight  
2 JOHN MORAGA VS MAGOMED BIBULATOV Flyweight  
3 MATT SCHNELL VS MARCO BELTRAN Flyweight  
4 POLIANA BOTELJO VS PEARL GONZALEZ Women’s Strawweight  
5 BOBBY GREEN VS LANDO VANNATA Lightweight  
6 CODY STAMANN VS TOM DUQUESNOY Bantamweight  
7 BENEIL DARIUSH VS EVAN DUNHAM Lightweight  
8 MARA ROMERO BORELLA VS KALINDRA FARIA Women’s Flyweight  
9 FABRICIO WERDUM VS WALT HARRIS Heavyweight  
10 DEMETRIOUS JOHNSON © VS RAY BORG UFC Flyweight Championship  
11 TONY FERGUSON VS KEVIN LEE (mise en place d’un titre interim suite à absence à Conor McGregor) Interim UFC Lightweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 118 CERRONE VS TILL (21 octobre 2017) Gdansk, Pologne (Ergo Arena)    
1 JOSH EMMETT VS FELIPE ARANTES Featherweight  
2 ASPEN LADD VS LINA LANSBERG Women’s Bantamweight  
3 WARLLEY ALVES VS SALIM TOUAHRI Welterweight  
4 ANDRE FILI VS ARTEM LOBOV Featherweight  
5 RAMAZAN EMEEV VS SAM ALVEY Catchweight (189 lb)  
6 BRIAN KELLEHER VS DAMIAN STASIAK Bantamweight  
7 MARCIN HELD VS NASRAT HAQPARAST Lightweight  
8 OSKAR PLECHOTA VS JONATHAN WILSON Middleweight  
9 JAN BLACHOWICZ VS DEVIN CLARK Light Heavyweight  
10 KAROLINA KOWALKIEWICZ VS JODIE ESQUIBEL Women’s Strawweight  
11 DARREN TILL VS DONALD CERRONE Welterweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 119 MACHIDA VS BRUNSON (28 octobre 2017) Sao Paulo, Brésil (Ginasio do Ibirapuera)    
1 MARCELO GOLM VS CHRISTIAN COLOMBO Heavyweight  
2 DEIVESON FIGUEIREDO VS JARRED BROOKS Flyweight  
3 ELIZEU ZALESKI DOS SANTOS VS MAX GRIFFIN Welterweight  
4 JARED GORDON VS HACRAN DIAS Lightweight  
5 ANTONIO CARLOS JUNIOR VS JACK MARSHMAN Middleweight  
6 VICENTE LUQUE VS NIKO PRICE Welterweight  
7 JOHN LINEKER VS MARLON VERA Bantamweight  
8 THIAGO SANTOS VS JACK HERMANSSON Middleweight  
9 FRANCISCO TRINALDO VS JIM MILLER Lightweight  
10 PEDRO MUNHOZ VS ROB FONT Bantamweight  
11 COLBY COVINGTON VS DEMIAN MAIA Welterweight  
12 DEREK BRUNSON VS LYOTO MACHIDA Middleweight  
  UFC 217 BISPING VS ST PIERRE (4 novembre 2017) New York, New York (Madison Square Garden)    
1 RICARDO RAMOS VS AIEMMANN ZAHABI Bantamweight  
2 CURTIS BLAYDES VS OLEKSIY OLIYNYK Heavyweight  
3 RANDY BROWN VS MICKEY GALL Welterweight  
4 OVINCE SAINT PREUX VS COREY ANDERSON Light Heavyweight  
5 MARK GODBEER VS WALT HARRIS Heavyweight  
6 JAMES VICK VS JOSEPH DUFFY Lightweight  
7 PAULO BORRACHINHA VS JOHNT HENDRICKS Middleweight  
8 STEPHEN THOMPSON VS JORGE MASVIDAL Welterweight  
9 JOANNA JEDRZEJCZYK © VS ROSE NAMAJUNAS UFC Women’s Strawweight Championship  
10 CODY GARBRANDT © VS TJ DILLASHAW UFC Bantamweight Championship  
11 MICHAEL BISPING © VS GEORGES ST PIERRE UFC Middleweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 120 POIRIER VS PETTIS (11 novembre 2017) Northfolk, Virginie (Ted Constant Conv. Center)    
1 KARL ROBERSON VS DARREN STEWART Middleweight  
2 JAKE COLLIER VS MARCEL FORTUNA Light Heavyweight  
3 SEAN STRICKLAND VS COURT MCGEE Welterweight  
4 NINA ANSAROFF VS ANGELA HILL Women’s Strawweight  
5 SAGE NORTHCUTT VS MICHEL QUINONES Lightweight  
6 TATIANA SUAREZ VS VIVIANE PEREIRA Women’s Strawweight  
7 MARLON MORAES VS JOHN DODSON Bantamweight  
8 CLAY GUIDA VS JOE LAUZON Lightweight  
9 RAPHAEL ASSUNCAO VS MATTHEW LOPEZ Catchweight (138.5 lb)  
10 CEZAR FERREIRA VS NATE MARQUARDT Middleweight  
11 ANDREI ARLOVSKI VS JUNIOR ALBINI Heavyweight  
12 MATT BROWN VS DIEGO SANCHEZ Welterweight  
13 DUSTIN POIRIER VS ANTHONY PETTIS Lightweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 121 WERDUM VS TYBURA (19 novembre 2017) Sydney, Australie (Qdos Bank Arena)    
1 ADAM WIECZOREK VS ANTHONY HAMILTON Heavyweight  
2 ERIC SHELTON VS JENEL LAUSA Flyweight  
3 NADIA KASSEM VS ALEX CHAMBERS Catchweight (120 lb)  
4 FRANK CAMACHO VS DAMIEN BROWN Catchweight (160 lb)  
5 TAI TUIVASA VS RASHAD COULTER Heavyweight  
6 NIK LENTZ VS WILL BROOKS Lightweight  
7 RYAN BENOIT VS ASHKAN MOKHTARIAN Catchweight (129 lb)  
8 ALEXANDER VOLKANOVSKI VS SHANE YOUNG Catchweight (150 lb)  
9 ELIAS THEODOROU VS DAN KELLY Middleweight  
10 JAKE MATTHEWS VS BOJAN VELICKOVIC Welterweight  
11 BELAL MUHAMMAD VS TIM MEANS Welterweight  
12 JESSICA ROSE-CLARK VS BEC RAWLINGS Catchweight (128 lb)  
13 FABRICIO WERDUM VS MARCIN TYBURA Heavyweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 122 BISPING VS GASTELUM (25 novembre 2017) Shanghai, Chine (Mercedes Benz Arena)    
1 CYRIL ASKER VS HU YAOZONG Heavyweight  
2 ROLANDO DY VS WULJI BUREN Catchweight (148 lb)  
3 GINA MAZANY VS WU YANAN Women’s Bantamweight  
4 SHAMIL ABDURAKHIMOV VS CHASE SHERMAN Heavyweight  
5 SONG YADONG VS BHARAT KANDARE Featherweight  
6 YAN XIAONAN VS KAILIN CURRAN Women’s Strawweight  
7 SONG KENAN VS BOBBY NASH Welterweight  
8 ZABIT MAGOMEDSHARIPOV VS SHEYMON MORAES Featherweight  
9 ALEX GARCIA VS MUSLIM SALIKHOV Welterweight  
10 WANG GUAN VS ALEX CACERES Featherweight  
11 LI JINGLIANG VS ZAK OTTOW Welterweight  
12 KELVIN GASTELUM VS MICHAEL BISPING Middleweight  
  THE ULTIMATE FIGHTER 26 FINALE (1er décembre 2017) Paradise, Nevada (Park Theatre)    
1 GILLIAN ROBERTSON VS EMILY WHITMIRE Women’s Flyweight  
2 SHANA DOBSON VS ARIEL BECK Women’s Flyweight  
3 RACHAEL OSTOVICH-BERDON VS KARINE GEVORGYAN Catchweight (130 lb)  
4 RYAN JANES VS ANDREW SANCHEZ Middleweight  
5 MONTANA DE LA ROSA VS CHRISTINA MARKS Women’s Flyweight  
6 BRETT JOHNS VS JOE SOTO Bantamweight  
7 DEANNA BENNETT VS MELINDA FABIAN Women’s Flyweight  
8 GERALD MEERSCHAERT VS ERIC SPICELY Middleweight  
9 LAUREN MURPHY VS PRISCILA CACHOEIRA Women’s Flyweight  
10 SEAN O’MALLEU VS TERRION WARE Bantamweight  
11 NICCO MONTANO VS ROXANNE MODAFFERI (finale du TUF et mise en circulation du titre) UFC Women’s Flyweight Championship  
  UFC 218 HOLLOWAY VS ALDO II (2 décembre 2017) Detroit, Michigan (Little Caesars Arena)    
1 JUSTIN WILLIS VS ALLEN CROWDER Heavyweight  
2 DOMINICK REYES VS JEREMY KIMBALL Light Heavyweight  
3 ABDUL RAZAK ALHASSAN VS SABAH HOMASI Welterweight  
4 AMANDA COOPER VS ANGELA MAGANA Women’s Strawweight  
5 FELICE HERRIG VS CORTNEY CASEY Women’s Strawweight  
6 DAVID TEYMUR VS DRAKKAR KLOSE Lightweight  
7 YANCY MEDEIROS VS ALEX OLIVEIRA Welterweight  
8 PAUL FELDER VS CHARLES OLIVEIRA Lightweight  
9 TECIA TORRES VS MICHELLE WATERSON Women’s Strawweight  
10 EDDIE ALVAREZ VS JUSTIN GAETHJE Lightweight  
11 HENRY CEJUDO VS SERGIO PETTIS Flyweight  
12 FRANCIS NGANNOU VS ALISTAIR OVEREEM Heavyweight  
13 MAX HOLLOWAY © VS JOSE ALDO (II) UFC Featherweight Championship *Revanche de l’UFC 212 (Juin 2017)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 123 SWANSON VS ORTEGA (9 décembre 2017) Fresno, Californie (Save Mart Center)    
1 TREVIN GILES VS ANTONIO BRAGA NETO Middleweight  
2 DAVI RAMOS VS CHRIS GRUETZEMACHER Lightweight  
3 ALEJANDRO PEREZ VS IURI ALCANTARA Bantamweight  
4 FRANKIE SAENZ VS MERAB DYALLSHVILI Bantamweight  
5 ALEX PEREZ VS CARLS JOHN DE TOMAS Bantamweight  
6 ANDRE SOUKHAMTHATH VS LUKE SANDERS Bantamweight  
7 ALEXIS DAVIS VS LIZ CARMOUCHE Women’s Flyweight  
8 BENITO LOPEZ VS ALBERTO MORALES Bantamweight  
9 ERYK ANDERS VS MARKUS PEREZ Middleweight  
10 SCOTT HOLTZMAN VS DARRELL HORCHER Lightweight  
11 MARLON MORAES VS ALJAMAIN STERLING Bantamweight  
12 GABRIEL BENITEZ VS JASON KNIGHT Featherweight  
13 CUB SWANSON VS BRIAN ORTEGA Featherweight  
  UFC ON FOX 26 LAWLER VS DOS ANJOS (16 décembre 2017) Winnipeg, Manitoba, Canada (Bell MTS Place)    
1 JORDAN MEIN VS ERICK SILVA Welterweight  
2 ALESSIO DI CHIRICO VS OLUWALE BAMGBOSE Middleweight  
3 JOHN MAKDESSI VS ABEL TRUJILLO Lightweight  
4 NORDINE TALEB VS DANNY ROBERTS Welterweight  
5 CHAD LAPRISE VS GALORE BOFANDO Welterweight  
6 JULIAN MARQUEZ VS DARREN STEWART Middleweight  
7 JAN BLACHOWICZ VS JARED CANNONIER Light Heavyweight  
8 GLOVER TEIXEIRA VS MISHA CIRKUNOV Light Heavyweight  
9 SANTIAGO PONZINIBBIO VS MIKE PERRY Welterweight  
10 JOSH EMMETT VS RICARDO LAMAS Catchweight (148.5 lb)  
11 RAFAEL DOS ANJOS VS ROBBIE LAWLER Welterweight  
  UFC 219 CYBORG VS HOLM (30 décembre 2017) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 TIM ELLIOTT VS MARK DE LA ROSA Bantamweight  
2 MATHEUS NICOLAU VS LOUIS SMOLKA Flyweight  
3 MARVIN VETTORI VS OMARI AKHMEDOV Middleweight  
4 MYLES JURY VS RICK GLENN Featherweight  
5 MICHAEL OLEKSIEJCZUK VS KHALIL ROUNTREE JR Light Heavyweight  
6 NEIL MAGNY VS CARLOS CONDIT Welterweight  
7 CARLA ESPARZA VS CYNTHIA CALVILLO Women’s Strawweight  
8 DAN HOOKER VS MARC DIAKIESE Lightweight  
9 KHABIB NURMAGOMEDOV VS EDSON BARBOZA Lightweight  
10 CRISTINA « CYBORG » JUSTINO © VS HOLLY HOLM UFC Women’s Featherweight Championship
Publicités