UFC CARTES DES PPV & SHOWS SPECIAUX 2018 (13+26)

By
UFC CARTES DES PPV & SHOWS SPECIAUX 2018 (13+26)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 124 STEPHENS VS CHOI (14 janvier 2018) St Louis, Missouri (Scottrade Center)    
1 MADS BURNELL VS MIKE SANTIAGO Featherweight  
2 JJ ALDRICH VS DANIELLE TAYLOR Women’s Strawweight  
3 JESSICA EYE VS KALINDRA FARIA Women’s Flyweight  
4 KYUNG HO KANG VS GUIDO CANNETTI Bantamweight  
5 IRENE ALDANA VS TALITA BERNARDO Women’s Bantamweight  
6 MARCO POLO REYES VS MATT FREVOLA Lightweight  
7 JAMES KRAUSE VS ALEX WHITE Lightweight  
8 DARREN ELKINS VS MICHAEL JOHNSON Featherweight  
9 KAMARU USMAN VS EMIL WEBER MEEK Welterweight  
10 JESSICA ROSE-CLARK VS PAIGE VANZANT Women’s Flyweight  
11 JEREMY STEPHENS VS DOO HO CHOI Featherweight  
  UFC 220 MIOCIC VS NGANNOU (20 janvier 2018) Boston, Massachusetts (TD Garden)    
1 ISLAM MAKHACHEV VS GLEISON TIBAU Lightweight
2 ENRIQUE BARZOLA VS MATT BESSETTE Featherweight  
3 JULIO ARCE VS DAN IGE Featherweight  
4 DUSTIN ORTIZ VS ALEXANDRE PANTOJA Flyweight
5 ABDUL RAZAK ALHASSAN VS SABAH HOMASI Welterweight
6 KYLE BOCHNIAK VS BRANDON DAVIS Featherweight
7 ROB FONT VS THOMAS ALMEIDA Bantamweight  
8 GIAN VILLANTE VS FRANCIMAR BARROSO Light Heavyweight  
9 CALVIN KATTAR VS SHANE BURGOS Featherweight
10 DANIEL CORMIER © VS VOLKAN OEZDEMIR UFC Light Heavyweight Championship
11 STIPE MIOCIC © VS FRANCIS NGANNOU UFC Heavyweight Championship
  UFC ON FOX 27 JACARÉ VS BRUNSON 2 (27 janvier 2017) Charlotte, Caroline du Nord (Spectrum Center)    
1 CORY SANDHAGEN VS AUSTIN ARNETT Featherweight  
2 NIKO PRICE VS GEORGE SULLIVAN Welterweight  
3 VINC PICHEL VS JOAQUIM SILVA Lightweight  
4 JI YEON KIM VS JUSTINE KISH Women’s Flyweight  
5 RANDA MARKOS VS JULIANA LIMA Women’s Strawweight  
6 KAITLYN CHOOKAGIAN VS MARA ROMERO BORELLA Women’s Flyweight  
7 MIRSAD BEKTIC VS GODOFREDO PEPEY Featherweight  
8 BOBBY GREEN VS ERIK KOCH Lightweight  
9 DREW DOBER VS FRANK CAMACHO Welterweight  
10 GREGOR GILLESPIE VS JORDAN RINALDI Lightweight  
11 ANDRE FILI VS DENNIS BERMUDEZ Featherweight  
12 RONALDO « JACARÉ » SOUZA VS DEREK BRUNSON (II) Middleweight *Revanche du SF Rousey vs Kaufman (Août 2012)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 125 MACHIDA VS ANDERS (3 février 2018) Bélem, Brésil (Arena Guilherme Paraense)    
1 DEIVESON FIGUEIREDO VS JOSEPH MORALES Flyweight  
2 IURI ALCANTARA VS JOE SOTO Bantamweight  
3 POLYANA VIANA VS MAIA STEVENSON Women’s Strawweight  
4 ALAN PATRICK VS DAMIR HADZOVIC Lightweight  
5 SERGIO MORAES VS TIM MEANS Welterweight  
6 THIAGO SANTOS VS ANTHONY SMITH Middleweight  
7 DOUGLAS SILVA DE ANDRADE VS MARLON VERA Bantamweight  
8 TIMOTHY JOHNSON VS MARCELO GOLM Heavyweight  
9 MICHEL PRAZERES VS DESMOND GREEN Catchweight (161 lb)  
10 VALENTINA SHEVCHENKO VS PRISCILA CACHOEIRA Women’s Flyweight  
11 LYOTO MACHIDA VS ERYK ANDERS Middleweight  
  UFC 221 ROCKHOLD VS ROMERO (11 février 2018) Perth, Australie (Perth Arena)    
1 LUKE JUMEAU VS DAICHI ABE Welterweight  
2 JOSE ALBERTO QUINONEZ VS TERUTO ISHIHARA Bantamweight  
3 ROSS PEARSON VS MIZUTO HIROTA Lightweight  
4 JUSSIER FORMIGA VS BEN NGUYEN Flyweight  
5 ALEXANDER VOLKANOVSKI VS JEREMY KENNEDY Lightweight  
6 ISRAEL ADESANYA VS ROB WILKINSON Middleweight  
7 DONG HYUN KIM VS DAMIEN BROWN Lightweight  
8 TYSON PEDRO VS SAPARBEK SAFAROV Light Heavyweight  
9 JAKE MATTHEWS VS LI JINGLIANG Welterweight  
10 TAI TUIVASA VS CYRIL ASKER Heavyweight  
11 CURTIS BLAYDES VS MARK HUNT Heavyweight  
12 YOEL ROMERO VS LUKE ROCKHOLD (mise en place d’un titre interim car Whittaker blessé) Catchweight (187.7 lb) *Titre interim seulement en jeu pour Rockhold.
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 126 COWBOY VS MEDEIROS (18 février 2018) Austin, Texas (Frank Erwin Center)    
1 OSKAR PIECHOTA VS TIM WILLIAMS Middleweight  
2 ALEX MORONO VS JOSH BURKMAN Welterweight  
3 LUCIE PUDILOVA VS SARAH MORAS Women’s Bantamweight  
4 ROBERTO SANCHEZ VS JOBY SANCHEZ Flyweight  
5 GEOFFREY NEAL VS BRIAN CAMOZZI Welterweight  
6 CARLOS DIEGO FERREIRA VS JARED GORDON Lightweight  
7 SAGE NORTHCUTT VS THIBAULT GOUTI Lightweight  
8 BRANDON DAVIS VS STEVEN PETERSON Featherweight  
9 CURTIS MILLENDER VS THIAGO ALVES Welterweight  
10 JAMES VICK VS FRANCISCO TRINALDO Lightweight  
11 DERRICK LEWIS VS MARCIN TYBURA Heavyweight  
12 DONALD CERRONE VS YANCY MEDEIROS Welterweight  
  UFC ON FOX 28 EMMETT VS STEPHENS (24 février 2018) Orlando, Floride (Amway Center)    
1 MANNY BERMUDEZ VS ALBERT MORALES Bantamweight  
2 ALEX PEREZ VS ERIC SHELTON Catchweight (126.5 lb)  
3 RANI YAHYA VS RUSSELL DOANE Bantamweight  
4 SAM ALVEY VS MARCIN PRACHNIO Light Heavyweight  
5 ALAN JOUBAN VS BEN SAUNDERS Welterweight  
6 ANGELA HILL VS MARYNA MOROZ Women’s Strawweight  
7 MARION RENEAU VS SARA MCMANN Women’s Bantamweight  
8 BRIAN KELLEHER VS RENAN BARAO Bantamweight  
9 MAX GRIFFIN VS MIKE PERRY Welterweight  
10 ILIR LATIFI VS OVINCE SAINT PREUX Light Heavyweight  
11 JESSICA ANDRADE VS TECIA TORRES Women’s Strawweight  
12 JEREMY STEPHENS VS JOSH EMMETT Featherweight  
  UFC 222 CYBORG VS KUNITSKAYA (3 mars 2018) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 JORDAN JOHNSON VS ADAM MILSTEAD Light Heavyweight  
2 CODY STAMANN VS BRYAN CARAWAY Bantamweight  
3 ZAK OTTOW VS MIKE PYLE Welterweight  
4 CB DOLLAWAY VS HECTOR LOMBARD Middleweight  
5 JOHN DODSON VS PEDRO MUNHOZ Bantamweight  
6 ALEXANDER HERNANDEZ VS BENEIL DARIUSH Lightweight  
7 MACKENZIE DERN VS ASHLEY YODER Women’s Strawweight  
8 KETLEN VIEIRA VS CAT ZINGANO Women’s Bantamweight  
9 ANDREI ARLOVSKI VS STEFAN STRUVE Heavyweight  
10 SEAN O’MALLEY VS ANDRE SOUKHAMTHATH Bantamweight  
11 BRIAN ORTEGA VS FRANKIE EDGAR Featherweight  
12 CRISTINA « CYBORG » JUSTINO © VS YANA KUNITSKAYA UFC Women’s Featherweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 127 WERDUM VS VOLKOV (17 mars 2018) Londres, Angleterre (02 Arena)    
1 DMITRY SOSNOVSKIY VS MARK GODBEER Heavyweight  
2 KAJAN JOHNSON VS STEVIE RAY Lightweight  
3 PAUL CRAIG VS MAGOMED ANKALAEV Light Heavyweight  
4 DANNY HENRY VS HAKEEM DAWODU Featherweight  
5 DANNY ROBERTS VS OLIVER ENKAMP Welterweight  
6 CHARLES BYRD VS JOHN PHILLIPS Middleweight  
7 LEON EDWARDS VS PETER SOBOTTA Welterweight  
8 TOM DUQUESNOY VS TERRION WARE Bantamweight  
9 JAN BLACHOWICZ VS JIMI MANUWA Light Heavyweight  
10 ALEXANDER VOLKOV VS FABRICIO WERDUM Heavyweight  
  UFC 223 KHABIB VS IAQUINTA (7 avril 2018) Brooklyn, New York (Barclays Center)    
1 DEVIN CLARK VS MIKE RODRIGUEZ Light Heavyweight  
2 ASHLEE EVANS-SMITH VS BEC RAWLINGS Women’s Flyweight  
3 OLIVIER AUBIN-MERCIER VS EVAN DUNHAM Lightweight  
4 KAROLINA KOWALKIEWICZ VS FELICE HERRIG Women’s Strawweight  
5 CHRIS GRUETZEMACHER VS JOE LAUZON Lightweight  
6 ZABIT MAGOMEDSHARIPOV VS KYLE BOCHNIAK Featherweight  
7 RENATO MOICANO VS CALVIN KATTAR Featherweight  
8 ROSE NAMAJUNAS © VS JOANNA JEDRZEJCZYK UFC Women’s Strawweight Championship  
9 KHABIB NURMAGOMEDOV VS AL IAQUINTA (titre vacant) UFC Lightweight Championship *Seulement Khabib éligible au titre.
  UFC ON FOX 29 POIRIER VS GAETHJE (14 avril 2018) Glendale, Arizona (Gila River Arena)    
1 LUKE SANDERS VS PATRICK WILLIAMS Bantamweight  
2 ALEJANDRO PEREZ VS MATTHEW LOPEZ Bantamweight  
3 ADAM WIECZOREK VS ARJAN BHULLAR Heavyweight  
4 YUSHIN OKAMI VS DHIEGO LIMA Welterweight  
5 LAUREN MUELLER VS SHANA DOBSON Women’s Flyweight  
6 GILBERT BURNS VS DAN MORET Welterweight  
7 BRAD TAVARES VS KRZYSZTOF JOTKO Middleweight  
8 WILSON REIS VS JOHN MORAGA Flyweight  
9 MUSLIM SALIKHOV VS RICKY RAINEY Welterweight  
10 ANTONIO CARLOS JUNIOR VS TIM BOETSCH Middleweight  
11 MICHELLE WATERSON VS CORTNEY CASEY Women’s Strawweight  
12 ISRAEL ADESANYA VS MARVIN VETTORI Middleweight  
13 ALEX OLIVEIRA VS CARLOS CONDIT Welterweight  
14 DUSTIN POIRIER VS JUSTIN GAETHJE Lightweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 128 BARBOZA VS LEE (21 avril 2018) Atlantic City, New Jersey (Boardwalk Hall)    
1 TONY MARTIN VS KEITA NAKAMURA Welterweight  
2 COREY ANDERSON VS PATRICK CUMMINS Light Heavyweight  
3 SIYAR BAHADURZADA VS LUAN CHAGAS Welterweight  
4 RICKY SIMON VS MERAB DVALISHVILI Bantamweight  
5 RYAN LAFLARE VS ALEX GARCIA Welterweight  
6 DAN HOOKER VS JIM MILLER Lightweight  
7 ALJAMAIN STERLING VS BRETT JOHNS Bantamweight  
8 DAVE BRANCH VS THIAGO SANTOS Middleweight  
9 JUSTIN WILLIS VS CHASE SHERMAN Heavyweight  
10 FRANKIE EDGAR VS CUB SWANSON Featherweight  
11 KEVIN LEE VS EDSON BARBOZA Catchweight (157 lb)  
  UFC 224 NUNES VS PENNINGTON (12 mai 2018) Rio de Janeiro, Brésil (Jeunesse Arena)    
1 MARKUS PEREZ VS JAMES BOCHNOVIC Middleweight  
2 RAMAZAN EMEEV VS ALBERTO MINA Welterweight  
3 JACK HERMANSSON VS THALES LEITES Middleweight  
4 WARLLEY ALVES VS SULTAN ALIEV Welterweight  
5 ELIZEU ZALESKI DOS SANTOS VS SEAN STRICKLAND Welterweight  
6 DAVI RAMOS VS NICK HEIN Lightweight  
7 OLEKSIY OLIYNYK VS JUNIOR ALBINI Heavyweight  
8 CEZAR FERREIRA VS KARL ROBERSON Middleweight  
9 LYOTO MACHIDA VS VITOR BELFORT Middleweight  
10 JOHN LINEKER VS BRIAN KELLEHER Bantamweight  
11 MACKENZIE DERN VS AMANDA COOPER Women’s Strawweight  
12 KELVIN GASTELUM VS RONALDO « JACARÉ » SOUZA Middleweight  
13 AMANDA NUNES © VS RAQUEL PENNINGTON UFC Women’s Bantamweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 129 MAIA VS USMAN (19 mai 2018) Santiago, Chili (Movistar Arena)    
1 CLAUDIO PUELLES VS FELIPE SILVA Lightweight  
2 FRANKIE SAENZ VS HENRY BRIONES Bantamweight  
3 ENRIQUE BARZOLA VS BRANDON DAVIS Featherweight  
4 GABRIEL BENITEZ VS HUMBERTO BANDENAY Featherweight  
5 POLIANA BOTELHO VS SYURI KONDO Women’s Strawweight  
6 ALEXANDRE PANTOJA VS BRANDON MORENO Flyweight  
7 MICHEL PRAZERES VS ZAK CUMMINGS Welterweight  
8 VICENTE LUQUE VS CHAD LAPRISE Welterweight  
9 ANDREA LEE VS VERONICA MACEDO Women’s Flyweight  
10 GUIDO CANNETTI VS DIEGO RIVAS Bantamweight  
11 DOMINICK REYES VS JARED CANNONIER Light Heavyweight  
12 TATIANA SUAREZ VS ALEXA GRASSO Women’s Strawweight  
13 KAMARU USMAN VS DEMIAN MAIA Welterweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 130 THOMPSON VS TILL (27 mai 2018) Liverpool, Angleterre (Echo Arena)    
1 ELIAS THEODOROU VS TREVOR SMITH Middleweight  
2 GILLIAN ROBERTSON VS MOLLY MCCANN Women’s Catchweight (127 lb)  
3 CARLO PEDERSOLI JR VS BRAD SCOTT Welterweight  
4 LINA LANSBERG VS GINA MAZANY Women’s Bantamweight  
5 TOM BREESE VS DAN KELLY Middleweight  
6 DARREN STEWART VS ERIC SPICELY Middleweight  
7 CLAUDIO SILVA VS NORDINE TALEB Welterweight  
8 MAKWAN AMIRKHANI VS JASON KNIGHT Featherweight  
9 ARNOLD ALLEN VS MADS BURNELL Featherweight  
10 NEIL MAGNY VS CRAIG WHITE Welterweight  
11 DARREN TILL VS STEPHEN THOMPSON Welterweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 131 RIVERA VS MORAES (1er juin 2018) Utica, New York (Adirondack Bank Center)    
1 JOSE TORRES VS JARRED BROOKS Flyweight  
2 NATHANIEL WOOD VS JOHNNY EDUARDO Bantamweight  
3 DESMOND GREEN VS GLEISON TIBAU Lightweight  
4 BELAL MUHAMMAD VS CHANCE RENCOUNTRE Welterweight  
5 DAVID TEYMUR VS NIK LENTZ Lightweight  
6 SIJARA EUBANKS VS LAUREN MURPHY Women’s Flyweight  
7 SAM ALVEY VS GIAN VILLANTE Light Heavyweight  
8 JULIO ARCE VS DANIEL TEYMUR Light Heavyweight  
9 BEN SAUNDERS VS JAKE ELLENBERGER Welterweight  
10 WALT HARRIS VS DANIEL SPITZ Heavyweight  
11 GREGOR GILLESPIE VS VINC PICHEL Lightweight  
12 MARLON MORAES VS JIMMIE RIVERA Bantamweight  
  UFC 225 WHITTAKER VS ROMERO II (9 juin 2018) Chicago, Illinois (United Center)    
1 DAN IGE VS MIKE SANTIAGO Featherweight  
2 CHARLES OLIVEIRA VS CLAY GUIDA Lightweight  
3 SERGIO PETTIS VS JOSEPH BENAVIDEZ Flyweight  
4 ANTHONY SMITH VS RASHAD EVANS Light Heavyweight  
5 CHRIS DE LA ROCHA VS RASHAD COULTER Heavyweight  
6 MIRSAD BEKTIC VS RICARDO LAMAS Featherweight  
7 CLAUDIA GADELHA VS CARLA ESPARZA Women’s Strawweight  
8 CURTIS BLAYDES VS ALISTAIR OVEREEM Heavyweight  
9 MIKE JACKSON VS CM PUNK Welterweight  
10 TAI TUIVASA VS ANDREI ARLOVSKI Heavyweight  
11 HOLLY HOLM VS MEGAN ANDERSON Women’s Featherweight  
12 COLBY COVINGTON VS RAFAEL DOS ANJOS (mise en place d’un titre interim dû à absence de Tyron Woodley) Interim UFC Welterweight Championship  
13 ROBERT WHITTAKER © VS YOEL ROMERO (II) (no-title match car Romero manque le poids) Middleweight *Revanche de l’UFC 213 (Juillet 2017)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 132 COWBOY VS EDWARDS (23 juin 2018) Kallang, Singapour    
1 JI YEON KIM VS MELINDA FABIAN Women’s Flyweight  
2 ULKA SASAKI VS JENEL LAUSA Flyweight  
3 MATT SCHNELL VS NAOKI INOUE Flyweight  
4 YAN XIAONAN VS VIVIANE PEREIRA Women’s Strawweight  
5 JAKE MATTHEWS VS SHINSHO ANZAI Welterweight  
6 SONG KENAN VS HECTOR ALDANA Welterweight  
7 SHANE YOUNG VS ROLANDO DY Featherweight  
8 SONG YADONG VS FELIPE ARANTES Bantamweight  
9 PETR YAN VS TERUTO ISHIHARA Bantamweight  
10 LI JINGLIANG VS DAICHI ABE Welterweight  
11 JESSICA EYE VS JESSICA-ROSE CLARK Women’s Flyweight  
12 OVINCE SAINT PREUX VS TYSON PEDRO Light Heavyweight  
13 LEON EDWARDS VS DONALD CERRONE Welterweight  
  THE ULTIMATE FIGHTER 27 UNDEFEATED FINALE (6 juillet 2018) Paradise, Nevada    
1 GERALD MEERSCHAERT VS OSKAR PIECHOTA Middleweight  
2 STEVEN PETERSON VS MATT BESSETTE Featherweight  
3 BRYCE MITCHELL VS TYLER DIAMOND Featherweight  
4 JOHN GUNTHER VS ALLAN ZUNGIA Lightweight  
5 LUIS PENA VS RICHIE SMULLEN Lightweight  
6 MONTANA DE LA ROSA VS RACHAEL OSTOVICH Women’s Flyweight  
7 ALESSIO DI CHIRICO VS JULIAN MARQUEZ Catchweight (190 lb)  
8 ROXANNE MODAFFERI VS BARB HONCHAK Women’s Flyweight  
9 ALEX CACERES VS MARTIN BRAVO Featherweight  
10 BRAD KATONA VS JAY CUCCINIELLO TUF 27 Featherweight Finale  
11 MIKE TRIZANO VS JOE GIANNETTI TUF 27 Lightweight Finale  
12 ISRAEL ADESANYA VS BRAD TAVARES Middleweight  
  UFC 226 MIOCIC VS CORMIER (7 juillet 2018) Paradise, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 EMILY WHITMIRE VS JAMIE MOYLE Women’s Strawweight  
2 DAN HOOKER VS GILBERT BURNS Lightweight  
3 CURTIS MILLENDER VS MAX GRIFFIN Welterweight  
4 DRAKKAR KLOSE VS LANDO VANNATA Lightweight  
5 RAPHAEL ASSUNCAO VS ROB FONT Bantamweight  
6 PAULO COSTA VS URIAH HALL Middleweight  
7 KHALIL ROUNTREE JR VS GÖKHAN SAKI Light Heavyweight  
8 ANTHONY PETTIS VS MICHAEL CHIESA Lightweight  
9 MIKE PERRY VS PAUL FELDER Welterweight  
10 DERRICK LEWIS VS FRANCIS NGANNOU Heavyweight  
11 STIPE MIOCIC © VS DANIEL CORMIER UFC Heavyweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 133 DOS SANTOS VS IVANOV (14 juillet 2018) Boise, Idaho (CenturyLink Arena)    
1 JESSICA AGUILAR VS JODIE ESQUIBEL Women’s Strawweight  
2 MARK DE LA ROSA VS ELIAS GARCIA Flyweight  
3 LIZ CARMOUCHE VS JENNIFER MAIA Women’s Flyweight  
4 RAONI BARCELOS VS KURT HOLOBAUGH Featherweight  
5 SAID NURMAGOMEDOV VS JUSTIN SCOGGINS Flyweight  
6 ALEXANDER VOLKANOVSKI VS DARREN ELKINS Featherweight  
7 ALEJANDRO PEREZ VS EDDIE WINELAND Bantamweight  
8 CAT ZINGANO VS MARION RENEAU Women’s Bantamweight  
9 CHAD MENDES VS MYLES JURY Featherweight  
10 NIKO PRICE VS RANDY BROWN Welterweight  
11 RICK GLENN VS DENNIS BERMUDEZ Featherweight  
12 SAGE NORTHCUTT VS ZAK OTTOW Welterweight  
13 JUNIOR DOS SANTOS VS BLAGOY IVANOV Heavyweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 134 SHOGUN VS SMITH (22 juillet 2018) Hambourg, Allemagne (Barclaycard Arena)    
1 LIU PINGYUAN VS DAMIAN STASIAK Bantamweight  
2 DARKO STOSIC VS JEREMY KIMBALL Light Heavyweight  
3 MANNY BERMUDEZ VS DAVEY GRANT Bantamweight  
4 ALEKSANDAR RAKIC VS JUSTIN LEDET Light Heavyweight  
5 NAD NARIMANI VS KHALID TAHA Featherweight  
6 BARTOSZ FABINSKI VS EMIL WEBER MEEK Welterweight  
7 DAMIR HADZOVIC VS NICK HEIN Featherweight  
8 NASRAT HAQPARAST VS MARC DIAKIESE Lightweight  
9 DANNY ROBERTS VS DAVID ZAWADA Welterweight  
10 MARCIN TYBURA VS STEFAN STRUVE Heavyweight  
11 ABU AZAITAR VS VITOR MIRANDA Middleweight  
12 COREY ANDERSON VS GLOVER TEIXEIRA Light Heavyweight  
13 ANTHONY SMITH VS MAURICIO « SHOGUN » RUA Light Heavyweight  
  UFC ON FOX 30 ALVAREZ VS POIRIER II (28 juillet 2018) Calgary, Canada (Scotiabank Saddledome)    
1 DEVIN POWELL VS ALVARO HERRERA Lightweight  
2 NINA ANSAROFF VS RANDA MARKOS Women’s Strawweight  
3 DUSTIN ORTIZ VS MATHEUS NICOLAU Flyweight  
4 KATLYN CHOOKAGIAN VS ALEXIS DAVIS Women’s Flyweight  
5 JOHN MAKDESSI VS ROSS PEARSON Lightweight  
6 ION CUTELABA VS GADZHIMURAD ANTIGULOV Light Heavyweight  
7 ISLAM MAKHACHEV VS KAJAN JOHNSON Lightweight  
8 HAKEEM DAWODU VS AUSTIN ARNETT Featherweight  
9 JORDAN MEIN VS ALEX MORONO Welterweight  
10 ALEXANDER HERNANDEZ VS OLIVIER AUBIN-MERCIER Lightweight  
11 JOANNA JEDRZEJCZYK VS TECIA TORRES Women’s Strawweight  
12 JOSE ALDO VS JEREMY STEPHENS Featherweight  
13 DUSTIN POIRIER VS EDDIE ALVAREZ (II) Lightweight *Rematch de l’UFC 211 (Mai 2017)
  UFC 227 DILLASHAW VS GARBRANDT II (4 août 2018) Los Angeles, Californie (Staples Center)    
1 MARLON VERA VS WULIJI BUREN Bantamweight  
2 WEILI ZHANG VS DANIELLE TAYLOR Women’s Strawweight  
3 ALEX PEREZ VS JOSE TORRES Flyweight  
4 SHEYMON MORAES VS MATT SAYLES Featherweight  
5 RICARDO RAMOS VS KYUNG HO KANG Bantamweight  
6 RICKY SIMON VS MONTEL JACKSON Bantamweight  
7 PEDRO MUNHOZ VS BRETT JOHNS Bantamweight  
8 THIAGO SANTOS VS KEVIN HOLLAND Middleweight  
9 JJ ALDRICH VS POLYANA VIANA Women’s Strawweight  
10 RENATO MOICANO VS CUB SWANSON Featherweight  
11 DEMETRIOUS JOHNSON © VS HENRY CEJUDO UFC Flyweight Championship  
12 TJ DILLASHAW © VS CODY GARBRANDT (II) UFC Bantamweight Championship *Revanche de l’UFC 217 (Novembre 2017)
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 135 GAETHJE VS VICK (25 août 2018) Lincoln, Nebraska (Pinnacle Bank Arena)    
1 RANI YAHYA VS LUKE SANDERS Bantamweight  
2 DREW DOBER VS JON TUCK Lightweight  
3 JOANNE CALDERWOOD VS KALINDRA FARIA Women’s Flyweight  
4 MICKEY GALL VS GEORGE SULLIVAN Welterweight  
5 ANDREW SANCHEZ VS MARKUS PEREZ Middleweight  
6 CORY SANDHAGEN VS IURI ALCANTARA Bantamweight  
7 JAMES KRAUSE VS WARLLEY ALVES Welterweight  
8 ERYK ANDERS VS TIM WILLIAMS Middleweight  
9 DEIVESON FIGUEIREDO VS JOHN MORAGA Flyweight  
10 BRYAN BARBERENA VS JAKE ELLENBERGER Welterweight  
11 CORTNEY CASEY VS ANGELA HILL Women’s Strawweight  
12 MICHAEL JOHNSON VS ANDRE FILI Featherweight  
13 JUSTIN GAETHJE VS JAMES VICK Lightweight  
  UFC 228 WOODLEY VS TILL (8 septembre 2018) Dallas, Texas (American Airlines Center)    
1 JARRED BROOKS VS ROBERTO SANCHEZ Flyweight  
2 IRENE ALDANA VS LUCIE PUDILOVA Women’s Bantamweight  
3 JIM MILLER VS ALEX WHITE Lightweight  
4 DIEGO SANCHEZ VS CRAIG WHITE Welterweight  
5 DARREN STEWART VS CHARLES BYRD Middleweight  
6 GEOFF NEAL VS FRANK CAMACHO Welterweight  
7 ALJAMAIN STERLING VS CODY STAMANN Bantamweight  
8 TATIANA SUAREZ VS CARLA ESPARZA Women’s Strawweight  
9 ABDUL RAZAK ALHASSAN VS NIKO PRICE Welterweight  
10 JIMMIE RIVERA VS JOHN DODSON Bantamweight  
11 ZABIT MAGOMEDSHARIPOV VS BRANDON DAVIS Featherweight  
12 JESSICA ANDRADE VS KAROLINA KOWALKIEWICZ Women’s Strawweight  
13 TYRON WOODLEY © VS DARREN TILL UFC Welterweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 136 HUNT VS OLIYNYK (15 septembre 2018) Moscou, Russie (Olympic Stadium)    
1 MERAB DVALISHVILI VS TERRION WARE Bantamweight  
2 RAMAZAN EMEEV VS STEFAN SEKULIC Welterweight  
3 JORDAN JOHNSON VS ADAM YANDIEV Middleweight  
4 MAGOMED ANKALAEV VS MARCIN PRACHNIO Light Heavyweight  
5 MAIRBEK TAISUMOV VS DESMOND GREEN Lightweight  
6 RUSTAM KHABILOV VS KAJAN JOHNSON Lightweight  
7 PETR YAN VS JIN SOO SON Bantamweight  
8 KHALID MURTAZALIEV VS CB DOLLAWAY Middleweight  
9 ALEXEY KUNCHENKO VS THIAGO ALVES Welterweight  
10 SHAMIL ABDURAKHIMOV VS ANDREI ARLOVSKI Heavyweight  
11 JAN BLACHOWICZ VS NIKITA KRYLOV Light Heavyweight  
12 OLEKSIY OLIYNYK VS MARK HUNT Heavyweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 137 SANTOS VS ANDERS (22 septembre 2018) Sao Paulo, Brésil (Ginadio do Ibirapuera)    
1 LIVIA RENATA SOUZA VS ALEX CHAMBERS Women’s Strawweight  
2 ELIZEU ZALESKI DOS SANTOS VS LUIGI VENDRAMINI Welterweight  
3 THALES LEITES VS HECTOR LOMBARD Middleweight  
4 MAYRA BUENO SILVA VS GILLIAN ROBERTSON Women’s Flyweight  
5 SERGIO MORAES VS BEN SAUNDERS Welterweight  
6 AUGUSTO SAKAI VS CHASE SHERMAN Heavyweight  
7 RYAN SPANN VS LUIS HENRIQUE Light Heavyweight  
8 FRANCISCO TRINALDO VS EVAN DUNHAM Lightweight  
9 CHARLES OLIVEIRA VS CHRISTOS GIAGOS Lightweight  
10 RANDA MARKOS VS MARINA RODRIGUEZ Women’s Strawweight  
11 ANDRE EWELL VS RENAN BARAO Catchweight (141.6 lb)  
12 ANTONIO ROGERIO NOGUEIRA VS SAM ALVEY Light Heavyweight  
13 ALEX OLIVEIRA VS CARLO PEDERSOLI JR Welterweight  
14 THIAGO SANTOS VS ERYK ANDERS Light Heavyweight  
  UFC 229 KHABIB VS MCGREGOR (6 octobre 2018) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 RYAN LAFLARE VS TONY MARTIN Welterweight  
2 NIK LENTZ VS GRAY MAYNARD Lightweight  
3 YANA KUNITSKAYA VS LINA LANSBERG Women’s Bantamweight  
4 SCOTT HOLZMAN VS ALAN PATRICK Lightweight  
5 ASPEN LADD VS TONYA EVINGER Women’s Bantamweight  
6 VICENTE LUQUE VS JALIN TURNER Welterweight  
7 JUSSIER FORMIGA VS SERGIO PETTIS Flyweight  
8 MICHELLE WATERSON VS FELICE HERRIG Women’s Strawweight  
9 DERRICK LEWIS VS ALEXANDER VOLKOV Heavyweight  
10 DOMINICK REYES VS OVINCE SAINT PREUX Light Heavyweight  
11 TONY FERGUSON VS ANTHONY PETTIS Lightweight  
12 KHABIB NURMAGOMEDOV © VS CONOR MCGREGOR UFC Lightweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 138 VOLKAN VS SMITH (27 octobre 2018) Moncton, New Brunswick (Moncton Coliseum)    
1 STEVIE RAY VS JESSIN AYARI Lightweight  
2 ARJAN BHULLAR VS MARCELO GOLM Heavyweight  
3 DON MADGE VS TE JOVAN EDWARDS Lightweight  
4 TALITA BERNARDO VS SARAH MORAS Women’s Bantamweight  
5 CALVIN KATTAR VS CHRIS FISHGOLD Featherweight  
6 NASRAT HAQPARAST VS THIBAULT GOUTI Lightweight  
7 SEAN STRICKLAND VS NORDINE TALEB Welterweight  
8 COURT MCGEE VS ALEX GARCIA Welterweight  
9 GIAN VILLANTE VS ED HERMAN Light Heavyweight  
10 ANDRE SOUKHAMTHATH VS JONATHAN MARTINEZ Bantamweight  
11 MISHA CIRKUNOV VS PATRICK CUMMINS Light Heavyweight  
12 MICHAEL JOHNSON VS ARTEM LOBOV Catchweight (147 lb)  
13 ANTHONY SMITH VS VOLKAN OEZDEMIR Light Heavyweight  
  UFC 230 CORMIER VS LEWIS (3 novembre 2018) New York City, New York (Madison Square Garden)    
1 MARCOS ROGERIO DE LIMA VS ADAM WIECZOREK Heavyweight  
2 SHANE BURGOS VS KURT HOLOBAUGH Featherweight  
3 MATT FREVOLA VS LANDO VANNATA Lightweight  
4 LYMAN GOOD VS BEN SAUNDERS Welterweight  
5 SHEYMON MORAES VS JULIO ARCE Featherweight  
6 SIJARA EUBANKS VS ROXANNE MODAFFERI Women’s Catchweight (127 lb)  
7 JORDAN RINALDI VS JASON KNIGHT Featherweight  
8 ISRAEL ADESANYA VS DEREK BRUNSON Middleweight  
9 KARL ROBERSON VS JACK MARSHMAN Middleweight  
10 JARED CANNONIER VS DAVE BRANCH Middleweight  
11 RONALDO « JACARÉ » SOUZA VS CHRIS WEIDMAN Middleweight  
12 DANIEL CORMIER © VS DERRICK LEWIS UFC Heavyweight Championship  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 139 KOREAN ZOMBIE VS RODRIGUEZ (10 novembre 2018) Denver, Colorado (Pepsi Center)    
1 MARK DE LA ROSA VS JOBY SANCHEZ Bantamweight  
2 ERIC SHELTON VS JOSEPH MORALES Flyweight  
3 DEVONTE SMITH VS JULIAN EROSA Lightweight  
4 DAVI RAMOS VS JOHN GUNTHER Lightweight  
5 BOBBY MOFFETT VS CHAS SKELLY Featherweight  
6 ASHLEY YODER VS AMANDA COOPER Women’s Strawweight  
7 MIKE TRIZANO VS LUIS PENA Lightweight  
8 MAYCEE BARBER VS HANNAH CIFERS Women’s Strawweight  
9 BENEIL DARIUSH VS THIAGO MOISES Lightweight  
10 GERMAINE DE RANDAMIE VS RAQUEL PENNINGTON Women’s Catchweight (138 lb)  
11 DONALD CERRONE VS MIKE PERRY Welterweight  
12 YAIR RODRIGUEZ VS CHAN SUNG JUNG Featherweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 140 MAGNY VS PONZINIBBIO (17 novembre 2018) Buenos Aires, Argentine (Estadio Luna Park)    
1 NAD NARIMANI VS ANDERSON DOS SANTOS Featherweight  
2 JESUS PINEDO VS DEVIN POWELL Lightweight  
3 LAUREANO STAROPOLI VS HECTOR ALDANA Welterweight  
4 AUSTIN ARNETT VS HUMBERTO BANDENAY Featherweight  
5 ALEXANDRE PANTOJA VS ULKA SASAKI Flyweight  
6 MICHEL PRAZERES VS BARTOSZ FABINSKI Welterweight  
7 CYNTHIA CALVILLO VS POLIANA BOTELHO Women’s Catchweight (118 lb)  
8 MARLON VERA VS GUIDO CANNETTI Bantamweight  
9 IAN HEINISCH VS CEZAR FERREIRA Middleweight  
10 JOHNNY WALKER VS KHALIL ROUNTREE JR Light Heavyweight  
11 RICARDO LAMAS VS DARREN ELKINS Featherweight  
12 SANTIAGO PONZINIBBIO VS NEIL MAGNY Welterweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 141 BLAYDES VS NGANNOU II (25 novembre 2018) Pékin, Chine (Cadillac Arena)    
1 LOUIS SMOLKA VS SU MUDAERJI Bantamweight  
2 KEVIN HOLLAND VS JOHN PHILIPS Middleweight  
3 XIAONAN YAN VS SYURI KONDO Women’s Strawweight  
4 PINGYUAN LIU VS MARTIN DAY Bantamweight  
5 WEILI ZHANG VS JESSICA AGUILAR Women’s Strawweight  
6 RASHAD COULTER VS HU YAOZONG Catchweight (208 lb)  
7 WU YANAN VS LAUREN MUELLER Women’s Flyweight  
8 ALEX MORONO VS KENAN SONG Welterweight  
9 LI JINGLIANG VS DAVID ZAWADA Welterweight  
10 SONG YADONG VS VINCE MORALES Bantamweight  
11 ALISTAIR OVEREEM VS SERGEY PAVLOVICH Heavyweight  
12 FRANCIS NGANNOU VS CURTIS BLAYDES (II) Heavyweight *Rematch de l’UFN 86 (Avril 2016)
  THE ULTIMATE FIGHTER 28 HEAVY HITTERS FINALE (30 novembre 2018) Las Vegas, Nevada (Pearl Theatre Palms Casino Resort)    
1 RAONI BARCELOS VS CHRIS GUTIERREZ Bantamweight  
2 TIM MEANS VS RICKY RAINEY Welterweight  
3 ROOSEVELT ROBERTS VS DARRELL HORCHER Lightweight  
4 LEAH LETSON VS JULIJA STOLIARENKO Women’s Featherweight  
5 MAURICE GREENE VS MICHEL BATISTA Heavyweight  
6 JOSEPH BENAVIDEZ VS ALEX PEREZ Flyweight  
7 KEVIN AGUILAR VS RICK GLENN Catchweight (148.5 lb)  
8 ANTONINA SHEVCHENKO VS JI YEON KIM Women’s Catchweight (130.5 lb)  
9 EDMEN SHAHBAZYAN VS DARREN STEWART Middleweight  
10 PEDRO MUNHOZ VS BRYAN CARAWAY Bantamweight  
11 MACY CHIASSON VS PANNIE KIANZAD TUF 28 Women’s Featherweight Finale  
12 JUAN ESPINO DIEPPA VS JUSTIN FRAZIER TUF 28 Heavyweight Finale  
13 KAMARU USMAN VS RAFAEL DOS ANJOS Welterweight  
  ULTIMATE FIGHT NIGHT 142 DOS SANTOS VS TUIVASA (2 décembre 2018) Adelaide, Australie (Adelaide Entertainment Centre)    
1 DAMIR ISMAGULOV VS ALEX GORGEES Lightweight  
2 CHRISTOS GIAGOS VS MIZUTO HIROTA Lightweight  
3 KAI KARA-FRANCE VS ELIAS GARCIA Flyweight  
4 KEITA NAKAMURA VS SALIM TOUAHRI Welterweight  
5 WILSON REIS VS BEN NGUYEN Flyweight  
6 ALEXEY KUNCHENKO VS YUSHIN OKAMI Welterweight  
7 JIMMY CRUTE VS PAUL CRAIG Light Heavyweight  
8 SODIQ YUSUFF VS SUMAN MOKHTARIAN Featherweight  
9 ANTHONY ROCCO MARTIN VS JAKE MATTHEWS Welterweight  
10 JUSTIN WILLIS VS MARK HUNT Heavyweight  
11 MAURICIO « SHOGUN » RUA VS TYSON PEDRO Light Heavyweight  
12 JUNIOR DOS SANTOS VS TAI TUIVASA Heavyweight  
  UFC 231 HOLLOWAY VS ORTEGA (8 décembre 2018) Toronto, Canada (Scotiabank Arena)    
1 ALEKSANDAR RAKIC VS DEVIN CLARK Light Heavyweight  
2 CARLOS DIEGO FERREIRA VS KYLE NELSON Lightweight  
3 DHIEGO LIMA VS CHAD LAPRISE Welterweight  
4 BRAD KATONA VS MATTHEW LOPEZ Bantamweight  
5 ELIAS THEODOROU VS ERYK ANDERS Middleweight  
6 JESSICA EYE VS KATLYN CHOOKAGIAN Women’s Flyweight  
7 GILBERT BURNS VS OLIVIER AUBIN-MERCIER Lightweight  
8 NINA ANSAROFF VS CLAUDIA GADELHA Women’s Strawweight  
9 THIAGO SANTOS VS JIMI MANUWA Light Heavyweight  
10 HAKEEM DAWODU VS KYLE BOCHNIAK Featherweight  
11 GUNNAR NELSON VS ALEX OLIVEIRA Welterweight  
12 VALENTINA SHEVCHENKO VS JOANNA JEDRZEJCZYK (titre vacant) UFC Women’s Flyweight Championship  
13 MAX HOLLOWAY © VS BRIAN ORTEGA UFC Featherweight Championship  
  UFC ON FOX 31 LEE VS IAQUINTA II (15 décembre 2018) Milwaukee, Wisconsin (Fiserv Forum)    
1 JUAN ADAMS VS CHRIS DE LA ROCHA Heavyweight  
2 MIKE RODRIGUEZ VS ADAM MILSTEAD Light Heavyweight  
3 DAN IGE VS JORDAN GRIFFIN Featherweight  
4 ZAK CUMMINGS VS TREVOR SMITH Middleweight  
5 JACK HERMANSSON VS GERALD MEERSCHAERT Middleweight  
6 JOAQUIM SILVA VS JARED GORDON Lightweight  
7 DRAKKAR KLOSE VS BOBBY GREEN Lightweight  
8 ZAK OTTOW VS DWIGHT GRANT Welterweight  
9 CHARLES OLIVEIRA VS JIM MILLER (II) Lightweight *Rematch de l’UFC 124 (Décembre 2010)
10 ROB FONT VS SERGIO PETTIS Bantamweight  
11 EDSON BARBOZA VS DAN HOOKER Lightweight  
12 AL IAQUINTA VS KEVIN LEE (II) Lightweight *Rematch de l’UFC 169 (Février 2014)
  UFC 232 JONES VS GUSTAFSSON II (29 décembre 2018) Las Vegas, Nevada (T-Mobile Arena)    
1 MONTEL JACKSON VS BRIAN KELLEHER Catchweight (137 lb)  
2 CURTIS MILLENDER VS SIYAR BAHADURZADA Welterweight  
3 URIAH HALL VS BEVON LEWIS Middleweight  
4 NATHANIEL WOOD VS ANDRE EWELL Bantamweight  
5 RYAN HALL VS BJ PENN Lightweight  
6 PETR YAN VS DOUGLAS SILVA DE ANDRADE Bantamweight  
7 MEGAN ANDERSON VS CAT ZINGANO Women’s Featherweight  
8 WALT HARRIS VS ANDREI ARLOVSKI Heavyweight  
9 ALEXANDER VOLKANOVSKI VS CHAD MENDES Featherweight  
10 COREY ANDERSON VS ILIR LATIFI Light Heavyweight  
11 MICHAEL CHIESA VS CARLOS CONDIT Welterweight  
12 CRISTINA « CYBORG » JUSTINO © VS AMANDA NUNES UFC Women’s Featherweight Championship  
13 JON JONES VS ALEXANDER GUSTAFSSON (II) (titre vacant) UFC Light Heavyweight Championship
Publicités